Синевир – Горяни, що вражають

Дата: 31.10.2021 18:18

Фото без опису«Синевир». В уяві зразу виникає Морське око – найбільше високогірне озеро Українських Карпат, Національний природний парк «Синевир», Долина вовків та Центр реабілітації карпатського бурого ведмедя.

Не озером єдиними…..

А околиці Синевира  приховують маловідомі, але цікаві  культурно-пізнавальних атракції. Їх  представляє місцева громада під загальною назвою  «Синевир.Горяни» і пропонує буквально зануритися в культуру місцевих жителів.

Це не просте пізнання -  це враження та яскравий досвід.

Це не розповідь – це дослідження та інтерпретація спадщини.

Пропонуємо Вашій увазі найцікавіші локації та туристичні атракції-мандрівки.

«Синевир.Історія»   Доторкнись до минулого

Лінія Арпада – оборонна лінія часів Другої світової війни, військова споруда, що не чула пострілів. Для тих, хто захоплюється історією та військовим туризмом і  прагне на власні очі побачити укріплення  (ДОТи, ДЗОТи, бункери, протитанкові укріплення, окопи тощо)  та переконатися, що життя завжди перемагає смерть, а війна, якою б довгою та кривавою не була, урешті-решт закінчується.

Музей «Синевирська Поляна»

Музей просто неба складається з 4-ох об’єктів:

1.  Хата горянина з типовим інтер’єром сторічної давнини.

У таких маленьких приземистих хатках з маленькими віконечками та без димарів одночасно жили  по 3 покоління горян (до 15 чол.).

2.  Сільська школа.

Автентичні старі парти, чорнильниці, шкільні журнали.

3.  Капличка.  Традиційна дерев’яна культова споруда.

4.  Хлів. Типова будівля  для утримання свійських тварин.

"Синевир. Промисли" Нове життя давніх ремесел.

Музей лісу і сплаву.

Бокораші (плотогони) – сильні, умілі та безстрашні приборкувачі норовливих гірських річок.  Саме про це зникле ремесло ви дізнаєтеся в музеї.

НЕ лише ознайомитеся з минулим, а й спробуєте пожити життям горян.

Вам запропонують власноруч нагострити сокиру. Покажуть велетенське свердло і навчать роботи ним отвір у деревині. Продемонструють відеоматеріал про сплав лісу на р. Тереблі.

Ви будете знати, як випрати одяг без машинки-автомату й пошити зручну «торбу» - вмістиму сумку для речей.

Майстер-клас прядіння «Магія вовни»

Просту овечу шерсть умілі руки майстрині перетворюють на нитку й вовняні вироби. Уміння прясти - ознака хорошої господинею, тому навчали цьому ремеслу дівчаток з дитинства.

Давні часи минули, але шерстяні вироби ручної роботи завжди в тренді.  Вони зручні і теплі, навіть мають лікувальні властивості.

(За один раз  Ви не навчитеся майстерно прясти, але свою першу вовняну нитку на удачу, Ви спрядете точно!)

Знайомтесь – ГУНЯ – верхній одяг горян.  Майстер-клас

Цій речі  не підвладні століття. Тепло овечої шерсті,  умілих  рук та доброї душі народної майстрині.  Ручна робота з використанням традиційних  куделі для прядіння та ткацького верстата.

Звичайно, у гуні Ви не підете гуляти містом, але побачити, як її виготовляють, і  зробити класну фотосесію в гуні зможете. Тим паче, що майстринь, які володіють секретами її виготовлення, залишилося небагато.

"Синевир.Традиції"  Повне занурення в культуру.

Полонинське господарювання.

А ви знаєте, як доять вівці й варять овечий сир?  Ні!?

Це не проблема:  розповімо, покажемо, навчимо!

Пропонуємо відвідати місце, де народжується овечий сир. Тут гори торкаюся хмар, віє легенький вітерець, горить полонинська ватра, лунає мелодія дзвіночків і мирно пасуться вівці. Неземна ідилія, гармонія,  єднання з природою та  відчуття справжнього  життя.

Святкування Різдва і Великодня.

Тут у Вас сила-силенна справ

•  Спекти і посвяти паску у високогірній церкві.

•  Послухати автентичні колядки й самому піди колядувати.

•  Покататися зимою на святково вбраних санях під музику дзвіночків на конях.

·         Замовити  собі  щастя, успіх, здоров’я та кохання.

•  та багато іншого.

"Синевир. Духовність"   Наблизитись до Бога.

Храми намолені віками  Старовинна дерев’яна церква 1817 року. За переказом, церква побудована на місці хреста, який був перенесений вітром з верхів'я іншої церкви, побудованої на протилежному березі річки. Тут, ближче до Бога, Ви знайдете спокій та умиротворення й відпочинете душею.

Церква-ротодна й чудотворна ікона «Скоропослушниця»

Кругла споруда немовби довершує мальовничу природу Синевирського перевалу.  Це другий храм-ротонда на Закарпатті (перший - старовинна Горянська ротонда біля Ужгорода).

Ікона  Богородиці «Скоропошлушниця» написана в    монастирі на г. Афон і передана до Києво-Печерської  лаври. У 2018??? році перенесена в храм-ротонду на Синевирському перевалі.

НА останок:

НЕТИПОВІ екскурсії на оз. Синевир.

Ми не будемо вам розповідати  вже знайомі всім легенди про Синь та Вира, а познайомимо з Чудовиськом та  Русалкою...

Довідка: Проєкт «Інтерпретаційна культурно-пізнавальна мандрівка «Синевир.Горяни» реалізує Синевирська територіальна громада за підтримки Українського культурного фонду.