Торгівля людьми. Основні поняття та види експлуатації

Дата: 13.07.2022 15:40

Термін „торгівля людьми” передбачає різні види та форми експлуатації людини, які наводяться як міжнародними нормативно-правовими документами, так і законодавством України.

Відповідно до Закону України „Про протидію торгівлі людьми” торгівля людьми - здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

Існує багато причин торгівлі людьми, які є комплексними та взаємопов’язаними.

До внутрішніх чинників належать:

соціальна нерівність та низький рівень життя населення;

насильство в сім’ї та інші прояви гендерної нерівності;

девіантна поведінка членів сім’ї (вживання алкоголю, наркотичних речовин тощо);

викривлення моральних цінностей та відсутність духовних принципів певної частини населення;

привабливість кращого життя за кордоном та погана обізнаність громадян України щодо можливостей працевлаштування і перебування за кордоном та їх наслідки тощо.

До зовнішніх чинників торгівлі людьми належать наступні:

спрощення можливостей для подорожування;

лояльність законодавства до заняття проституцією у багатьох країнах світу;

попит на низькооплачувану працю та комерційну сексуальну експлуатацію, особливо дітей;

попит на працю в галузях, де основна частина населення не бажає працювати через низку причин, зокрема небезпечні умови праці тощо;

! Слід зазначити, що жертвою торгівців людьми може стати будь-яка особа, незалежно від віку та статі.

Основними уразливими категоріями осіб, які відносяться до групи ризику потрапити до торгівців людьми є:

незаміжні жінки, самотні матері, розлучені особи;

молодь, діти вулиці, діти-сироти, вихідці з неблагополучних сімей;

сільське населення;

внутрішньо переміщені особи;

іноземні громадяни – трудові мігранти;

особи, які зазнали насильства, у тому числі сексуального;

бідні, малозабезпечені особи;

особи з проблемами психічного здоров’я.

Найбільш вразливими до торгівлі людьми категоріями населення є:

жінки у віці 18-26 років, у першу чергу незаміжні (вразливі до сексуальної експлуатації);

чоловіки у віці 25-60 років, у першу чергу одружені (вразливі  до трудової експлуатації);

діти у віці 13-18 років, у першу чергу дівчатка з неповних та реструктурованих сімей (коли один із батьків нерідний).

!Торгівля людьми - злочин, за вчинення якого в Україні передбачено кримінальну відповідальність на строк до 15 років позбавлення волі.

!Торгівля людьми є третім за прибутковістю видом злочинної діяльності, після продажу зброї та наркотиків.

Як не стати жертвою торгівлі людьми — правила безпеки

З 24 лютого 2022 року понад 2,7 млн. громадян України перетнули державний кордон. Переважно це дівчата та жінки з дітьми, які максимально незахищені від злочинних угруповань торговців людьми та можуть потрапити в сексуальне, трудове рабство.

П'ять правил безпеки після перетину державного кордону:

• безпека документів — ніколи та нікому не віддавайте ваш паспорт або документи, що ідентифікують вашу дитину;
  • безпека пересування — плануйте маршрут подорожі. Не сідайте в автомобіль до незнайомих людей;
  • безпека спілкування — нікому не віддавайте мобільний телефон та інші засоби зв'язку;
  • безпека фінансів — особисто оформлюйте пакет документів на подорож та сплачуйте за послуги. Не потрапляйте у боргову залежність до сумнівних осіб;
  • безпека працевлаштування — туристична чи гостьова віза не дає права на легальне працевлаштування. Укладайте відповідний контракт, складений зрозумілою вам мовою у двох примірниках.

Якщо ви потрапили до рук торговців людьми — телефонуйте 112 на лінію екстреної допомоги в ЄС.