Роз’яснення щодо арбітражного (експертного) визначення якостей насіння і садивного матеріалу
Для вирішення спірних питань стосовно посівних якостей придбаного насіння та товарних якостей садивного матеріалу визначена офіційна процедура проведення арбітражного (експертного) визначення якостей насіння і садивного матеріалу (Постанова Кабінету Міністрів України від 18.08.2017р. № 615 «Про затвердження Порядку арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядку оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу»).
Відповідно до даної Постанови, у разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, фізична особа – підприємець або юридична особа не пізніше 10 календарних днів з дня придбання звертається до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надає копію сертифіката.
Аудитор відбирає пробу та разом з актом відбору проби передає органу з оцінки відповідності для визначення якості насіння або садивного матеріалу.
У разі розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті та документі щодо результату аналізу насіння, на величину, що перевищує допустимі відхилення, насіння підлягає арбітражному визначенню, про що аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) повідомляє заявнику.
Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області заяву не пізніше 10 календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу.
До заяви додаються копії:
-
сертифіката;
-
документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
Копії документів, що додаються до заяви, засвідчує орган з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.
Інспектор відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби розглядає подану заяву і копії документів, що до неї додаються, і не пізніше наступного робочого дня приймає рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення.
Арбітражне визначення посівних якостей насіння сільськогосподарських культур проводиться за:
-
чистотою (за винятком вмісту обрушених зерен);
-
вмістом домішок насіння інших видів (за винятком отруйних бур'янів, карантинних об'єктів, інших видів кормових трав, пелюшки у насінні гороху, плосконасінної вики у сочевиці);
-
вмістом склероціїв білої і сірої гнилей у насінні соняшнику;
-
схожістю;
-
одно- і багаторостковістю насіння буряків;
-
життєздатністю (тільки для насіння озимих культур, що висівається у рік збирання врожаю).
Арбітражне визначення посівних якостей насіння плодових та горіхоплідних культур проводиться за:
-
чистотою;
-
масою 1000 насінин;
-
життєздатністю.
Арбітражне визначення товарних якостей садивного матеріалу багаторічних рослин проводиться за:
-
збудниками грибкових і бактеріальних хвороб;
-
вірусами та мікоплазмою.
Строк арбітражного визначення залежить від біологічних властивостей насіння і садивного матеріалу.
Пам’ятайте! У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.
Після завершення арбітражного визначення Головне управління Держпродспоживслужби не пізніше ніж протягом наступного робочого дня видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті “Арбітраж”, у якому зазначається висновок згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”.
За результатами проведення Арбітражу, у разі виявлення невідповідних показників, зазначених у сертифікаті, який супроводжував некондиційну партію насіння чи садивного матеріалу показникам, визначеним за результатами Арбітражу, згідно п.45, 59 постанови КМУ від 17.11.2023 р. № 1210 «Про затвердження Порядків проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та форм сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», однією із підстав скасування такого сертифіката є звернення Держпродсподивслужби до Мінагрополітики. Скасуванню підлягають виключно дійсні сертифікати.
Підбиваючи підсумки, необхідно зазначити. Послідовне та вчасне дотримання кроків, визначених нормативно – правовими актами у сфері насінництва та розсадництва, дає змогу покупцям уникнути значних втрат у разі виникнення суперечок щодо якості придбаного насіння та садивного матеріалу, а також запобігти введенню в обіг фальсифікату.