Синевирська громада
Закарпатська область, Хустський район

Школа вівчарства

Фото без описуОдна з найдревніших професій у Карпатах - вівчарство - завжди приваблювала своєю романтичністю та можливістю півроку жити серед тиші гір, далеко від сільської метушні. Вівчарству ніколи не навчали у жодному закладі, її основи опанували прямо в польових умовах. Батько навчав сина, дід – онука, і так з покоління в покоління передавалися секрети виведення та випасу овець.

     Та часи змінюються і тепер дідівська праця мало приваблює молодь, яка все далі віддаляється від сільського способу життя та ведення господарства. Тому аби познайомити молодь і туристів з вівчарством та навчити основ цієї праці, зберегти вівчарство як нематеріальну культуру спадщину колочавців та популяризувати її, громадські активісти розробили проект  «Вівчарство – давнє карпатське ремесло», який у 2020 році переміг у конкурсі проектів Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон-Карпати-Україна» в рамках програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад за фінансової підтримки Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей. Реалізовує проект благодійна організація  «Благодійний фонд розвитку гірських територій» в партнерстві з Колочавським навчально-виховним комплексом «загальноосвітній навчальний заклад І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад».

Мета проекту – збереження та популяризація традицій вівчарства як найдавнішого карпатського ремесла шляхом створення Школи вівчарства в селі Колочава -  місця, де молодь та туристи можуть якнайближче ознайомитися з вівчарським способом життя.

В рамках проекту громадські активісти  облаштували зону для проведення майстер-класів в Школі вівчарства, а саме- укул – місце для доїння овець, оглядову зону – колибу, встановили огорожу та контейнери для збору твердих побутових відходів. В Колочавській школі виготовлено тематичну експозицію «Вівчарство- давнє ремесло», для якої розробили спеціальні інформаційні стенди та придбали основні знаряддя праці вівчарів,предметів побуту (бербениці, котли, поплюванці, гелети, кубки, баталови та ін.). Щоб познайомити з традиціями вівчарства молодь, професійні вівчарі провели для молоді  майстер-класи  з доїння овець та з варіння сиру і вурди.

«Вівчарством у Колочаві як професією зараз молодь не цікавиться, а для туристів ця тема надзвичайно приваблива,- розповідає керівник проекту Василь Худинець. –  Втілюючи свій задум, ми хочемо розповісти підростаючому поколінню про давнє заняття, завдяки якому наші діти могли прогодувати свою родину, викликати в інтерес в молодих людей  до вивчення цієї професії. Туристам же цікаво дізнатися про екзотичні для них традиції вівчарства і спробувати справжнього овечого сиру, самим подоїти овець чи зробити сир. Це дуже приваблює відвідувачів і покращує туристичний імідж села Колочава, яка позиціонує себе як туристичний край».  

У  Школі вівчарства туристи зможуть самі доїти вівці,  вівчар розповість про процес виготовлення сиру, зварить вурду на очах у відвідувачів, дасть всім  продегустувати чудодійну жентицю (сироватку), заграє на трембіті, сопілці. На ватрі «учням» Школи вівчарства зварять вівчарський обід, який в горах під захоплюючі  розповіді, смачний, як ніколи. Провівши кілька годин біля вівчарів, туристи вертаються до цивілізації, проте  бажаючі краще пізнати вівчарську екзотику можуть, поставивши намет і залишитися в горах стільки, скільки  душа забажає.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь